Festivaliai/konkursaiRenginiai

Pirmą kartą Lietuvoje rengiamas medžioklės ragų šaukinių konkursas

By 2017-10-0526 vasario, 2020No Comments

MedzioklesRaguSaukiniuKonkursas_Afisa

Spalio 7 d., šeštadienį 11 val. Kaune, A. Stulginskio universiteto (ASU) paviljono Nr.2 scenoje vyks pirmasis Lietuvos medžioklės ragų šaukinių konkursas, kurį organizuoja Lietuvos miškininkų sąjunga ir ASU Miškų ir ekologijos fakultetas. Spalio 5–7 d. A. Stulginskio universitete (ASU) vyksianti miško, medžioklės, ir gyvulininkystės technologijų paroda „Sprendimų ratas 2017“ bus jau dešimtoji šiai tematikai skirta ir išsiskirs kultūrinių renginių naujovėmis.  Antrąją parodos dieną, spalio 6 d. 13 val. šiame paviljone vyks pripažintų muzikantų, aistringų medžiotojų – tėčio Petro ir sūnaus Dominyko Vyšniauskų koncertas „Džiazo medžioklė“.

Konkurso dalyviai varžysis A, B, C, D, bei MM (medžioklės muzikos), kategorijose. A,B,C,D kategorijose dalyvauja solistai ir ansambliai. A, B, C kategorijose grojami 3 (lietuviški ar kitų šalių) kūriniai. Vienas kūrinys bus privalomas, kiti du pasirenkami laisvai. D (vaikų iki 14 metų) kategorijoje grojami du, o MM ( medžioklės muzikos) kategorijoje grojami 3 laisvai pasirinkti kūriniai. A ir MM kategorijose gali dalyvauti ir profesionalūs atlikėjai. Atlikimo laikas iki 15 minučių. Kiekvienas solistas ar ansamblis gali dalyvauti tik vienoje kategorijoje, išskyrus MM kategoriją. Taip pat vienas iš reikalavimų, kuris bus vertinamas – atlikėjų apranga ir sceninė išraiška turi atitikti žanrą.

Šio konkurso tikslas – populiarinti medžioklės ragų muziką, skatinti Lietuvos medžiotojus, laikytis europinės medžioklės kultūros tradicijų, skleisti ir padėti visuomenei atrasti medžioklės ragų muzikos žanrą.

Medžiotojų muzika – neatsiejama Europos medžioklės kultūros dalis. Iki šiol medžioklėse Lietuvoje buvo naudojami signalai, pasiskolinti iš Europos šalių, turinčių gilias medžioklės tradicijas.  Dauguma signalų jau tapę tarptautiniais ir yra gerai medžiotojams žinomi. Ypač paplitę iš vokiškai kalbančių šalių: Vokietijos, Austrijos.

Medžiotojai savo tradicijas turėjo visais laikais. Lietuvių mitologijoje minima medžioklės deivės Medeinė ir Medžiojima – miškų ir žvėrių šeimininkės. Šios deivės minimos XIII a. Voluinės kronikoje, jas aprašo O. Scholastikas (XIII a. pradžia), J. Lasickis (XVI a.) ir M. Daukša (XVII a.).

XVI a. antroje pusėje, o ypač XVII ir XVIII amžiuose aukštuomenės ir karališkųjų medžioklių papročiai unitarinėje Lietuvos Lenkijos valstybėje nedaug skyrėsi nuo kitų Europos valstybių. Kai kurie elito medžioklės ypatumai bei tradicijos XVIII a. pabaigoje, Lietuvai praradus nepriklausomybę nebuvo saugojami  ir palaipsniui sunyko. Daugelyje Europos valstybių medžioklės tradicijos buvo išsaugotos ir toliau puoselėjomos.

Su medžiokle susijusių paveldo vertybių labai mažai pasiekė XX a. nepriklausomą Lietuvą. Okupacijos, sukilimai, baudžiavos panaikinimas, stambiųjų feodalų bei smulkesnių dvarininkų, bajorų luomų savaiminis nykimas ir galų gale kryptingas naikinimas daug ką pridengė užmaršties skraiste ir medžioklės srityje. Buvo prarasta daug senesnių laikų medžioklės trofėjų, kolekcijų, įvairių gaminių, meno vertybių. Todėl šio laikotarpio mūsų medžioklės istorija gali nepelnytai pasirodyti skurdesnė nei artimiausių kaimynų: lenkų, vokiečių, rusų, nors iš tiesų taip nebuvo.

Kwidzinas1-1

Nuotr. Vilniaus pučiamųjų medžioklinių ragų klubo ansamblis “Tauro Ragai” Lenkijoje

Pirmoji medžioklės ragų muzikos šventė įvyksianti Kaune – tai vienintelis šalyje tokio pobūdžio muzikinis projektas, draugėn sukviesiantis visos šalies pūtikus grojančius medžioklės instrumentais fiurstplesais (vok. Fürst Pless) ir parforshornais (vok. Parforcehorn). Tikimasi sulaukti dalyvių ir iš kaimyninės Lenkijos, kur medžioklės ragų ansamblių muzikavimas, bei konkursų-festivalių organizavimas yra plačiai paplitęs. Renginyje taip pat dalyvaus Vilniaus pučiamųjų medžioklinių ragų klubo ansamblis “Tauro Ragai”, kuris įspūdingą medžioklės muzikos programą yra pristatęs ir Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.  Tauro ragų klubo nariai šiemet dalyvavo XVII-ame, Vyslos regiono, Medžioklinės muzikos ir kultūros konkurse Kwidzyne, Lenkijoje, kuriame pelnė I-ąją vietą  medžioklinės muzikos ansamblių kategorijoje (MSH). Renginio pabaigoje visi dalyviai atliks specialiai šiam konkursui Kazio Daugėlos sukurtą medžioklės maršą “Vykstame į medžioklę” lietuvių liaudies dainos “Išėjo tėvelis į mišką” motyvais.

IV Tarptautinis miško ir medžioklės kultūros festivalio Goluchow 2017 laureatai

Nuotr. Audriaus Pučinsko auklėtiniai IV-ojo Tarptautinio miško ir medžioklės kultūros festivalio Goluchow 2017 (Lenkija) laureatai

Projekto vadovas ir idėjos autorius – Marijampolės kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro vadovas Audrius Pučinskas, kuris taip pat yra pirmojo Lietuvoje Marijampolės miškų urėdijos medžioklinių ragų ansamblio įkūrėjas, subūręs studentų medžioklės ragų ansamblius Aleksandro Stulginskio universitete (ASU), bei įtraukęs Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos mokyklos moksleivius pūsti medžioklės ragą. Audriaus Pučinsko auklėtiniai yra ne kartą tapę medžioklės ragų konkursų Lenkijoje laureatais.