Renginiai

Mažeikiuose griaudės XV-oji Tarptautinė Žemaičių dūdų šventė

By 2017-06-0126 vasario, 2020No Comments

Kazys Daugėla, 2017.05.31

Birželio pradžioje Mažeikiuose vyks jubiliejinė – penkioliktoji „Žemaičių dūdų šventė“, kurioje dalyvaus per trisdešimt kolektyvų – apie tūkstantį dalyvių. Be daugybės lietuvių kolektyvų, laukiama svečių iš užsienio: Estijos, Latvijos, Lenkijos bei Vengrijos. Nuo 1978-ųjų organizuojama, kas treji metai pirmąjį vasaros savaitgalį vykstanti, žiūrovų gausiai lankoma šventė jau kuris laikas yra vienas iš Lietuvos prioritetinių renginių.

dudu_svente_2017

Birželio 2–3 dienomis Mažeikiuose vyksiančioje XV Žemaičių dūdų šventėje laukiama apie 1 000 dalyvių ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Skambės išskirtiniai, tik šiam renginiui sukurti kūriniai. Muziejuje vyks Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimo ceremonija.

„Ši šventė Mažeikiuose organizuojama kas treji metai, kaip ir Kalvystės meno ir amatų, Dainų ir šokių šventės. Pirmąją Mažeikių dūdų šventę prieš 39 metus inicijavo tuometinis kultūros skyriaus vedėjas Romanas Songaila. Džiugu, kad šiemet po devynerių metų pertraukos renginys vyks atnaujintame Senamiesčio parke. Atėjusieji į šventę galės gėrėtis ir garsais, ir vaizdais.“ – kalbėjo Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys. Atvyks oficialios delegacijos iš miestų-partnerių, – Stendalio (Vokietija), Paidės (Estija), Plocko ir Plonsko (Lenkija), Saldus (Latvija), Haviržovo (Čekija). Laukiama svečių iš Vengrijos.

Šventės organizatoriai džiaugiasi, kad renginys yra populiarus. Pasak Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Angelės Rupkutės, garsūs Lietuvos orkestrai planuodami metų koncertus jau patys skambina mažeikiškiams, klausdami kokiomis dienomis bus rengiama Žemaičių dūdų šventė.
Šventėje skambės aukšto meninio lygio kūriniai, lietuviška ir įvairių Europos šalių muzika. Kariniai ir  profesionalūs taip pat įvairių mūsų šalies rajonų mėgėjų pučiamųjų instrumentų orkestrai bei kolektyvai iš užsienio šalių gros ir pavienį, ir jungtinį repertuarą. Ir mėgėjai, ir profesionalai mokosi jungtinį repertuarą. Jungtinį repertuarą išmoksta ir užsienio orkestrai.

Šiais metais Žemaičių dūdų šventėje gros Lietuvos kariuomenės orkestras, Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro – dailės galerijos vario dūdų orkestras „Aukštyn“, „Mažeikių dūdoriai“, sediškių orkestras „Griaustinis”, Šiaulių miesto,  Telšių muzikos mokyklos,  Šilalės kultūros centro, pučiamųjų orkestrai, Šilutės meno mokyklos pučiamųjų instrumentų fanfarinis orkestras „Pamarys“, svečiai iš užsienio šalių: Vengrijos Tiszafüred miesto jaunimo pučiamųjų orkestras, Latvijos Saldus,  Estijos Paide miestų pučiamųjų instrumentų orkestrai.

Pasak šventės meno vadovo Vidmanto Alčauskio, šventė yra svarbi  ne tik pučiamųjų instrumentų orkestrams, šios muzikos mėgėjams, bet ir lietuvių kompozitoriams. Savivaldybės kultūros centro mišraus choro „Draugystė“ dovana – kartu su jungtiniu šventės orkestru atliekama populiarioji daina „Ten, kur Venta“ pagal kompozitoriaus Kazio Daugėlos  kūrinį „Mažeikių maršas“.

Šeštadienį miesto gatvėmis žygiuos  iškilminga šventės dalyvių eisena. Pasirodys 15 šokėjų kolektyvų, kuriuose – per 400 šokėjų. Senamiesčio gatvėse ir parke koncertuos pučiamųjų instrumentų orkestrai, grupės „El Fuego“, „Vairas“, Violeta ir Vilius Tarasovai.  Pramogų netrūks ir mažiesiems žiūrovams. Žemaičių dūdų šventę vainikuos įspūdingi fejerverkai.