Balandžio 8-10 dienomis vykusiame Europos bigbendų konkurse Liuksemburge Lietuvos atstovai – Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos džiazo orkestras „Romuva“ kartu su vadovu Romualdu Žukausku puikiai pasirodė ir iš konkurso grįžta ne tuščiomis – su Europos bigbendų konkurse laimėtu pirmuoju prizu.

Šeštadienį Ešo prie Alzeto konservatorijoje orkestras atliko pusvalandžio muzikinę programą: joje – ir privalomas, ir laiko patikrinti „Romuvos“ atliekami, ir nauji kūriniai.

Konkurso dalyvius vertino tarptautinė profesionalių džiazo kompozitorių bei atlikėjų komisija iš 5 skirtingų vakarų Europos valstybių: komisijos pirmininkas, garsus Liuksemburgo trimitininkas Ernie Hammes, Vokietijos saksofono žvaigždė Johannes Müller, trombono virtuozas belgas Phil Abraham, Olandijos džiazo bosistas Sven Happel bei prancūzas džiazo pianistas bei kompozitorius Pierre-Alain Goualch.

Kompetentinga džiazo profesionalų komisija orkestro pasirodymą įvertino 83,2 balo iš šimto galimų. Tai reiškia, kad pirmąją vietą iškovoję šiauliečiai Europos bigbendų konkurso B kategorijos pirmąjį prizą parsiveža būtent į Šiaulius.

„Romuva“ nusileido tik pagrindinio prizo laimėtojams iš Belgijos – kolektyvui „Uncle Mike’s Big Band“.

Į Lietuvą bei Šiaulius atkeliavo konkurso statulėlė ir diplomas. Tačiau daug svarbiau už apdovanojimus – neįkainojama orkestrantų patirtis rimtoje scenoje, kurioje šalia lietuvių jaunimo pasirodė ir Europos džiazo elitas. Orkestrantai neslepia, kad klausantis kitų konkurse dalyvavusių kolektyvų vertina, jog konkurso lygis tikrai buvo aukštas. „Lietuvoje tokio lygio atlikėjus vienoje scenoje per kelias dienas sunkiai galima išgirsti. Visai kitas lygis, kitas profesionalumas, kitoks požiūris į muziką. Smagu kartu groti ir dalyvauti viename konkurse su tikrai aukšto meistriškumo muzikantais iš visos Europos“, – sako orkestrantai.

„Romuva“ laukia komisijos narių pastabų – jas organizatoriai atsiųs artimiausiomis dienomis. Pasak vadovo R. Žukausko, pagyrų kolektyvas girdi daug, tačiau kur kas svarbiau išgirsti kritikos iš profesionalų. Svarbu tobulėti, todėl pastabos iš pasaulinio lygio džiazo atlikėjų yra ypatingai vertingos.

Į Ešą prie Alzeto „Romuva“ turėjo vykti dar 2020 metais. Aktyvų pasiruošimą nutraukė staigi COVID-19 pandemija. Konkurso organizatoriams tik šiemet pavyko surengti atidėtą džiazo muzikos renginį, tačiau renginio kokybė bei profesionalumas nustebino ne vieną konkurso dalyvį.

Europos bigbendų konkurse varžėsi devyni bigbendai iš Lietuvos, Šveicarijos, Vokietijos, Liuksemburgo bei Belgijos.