Renginiai

„Aukso paukštės” apdovanojimo įteikimas orkestrui “Sklepučini”

By 2018-03-0826 vasario, 2020No Comments

Kovo 10 d., šeštadienį 17.00 val. Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centre vyks koncertas “10 Lietuvos dešimtmečių” ir garbingiausių mėgėjų meno apdovanojimų „Aukso paukštė“ įteikimo iškilmės. „Aukso paukštės“ statulėlė bus įteikta geriausiam pučiamųjų instrumentų orkestro vadovui – Vilmantui Vapsvai ir jo  vadovaujamam Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centro vario dūdų (angl. Brass Band) orkestrui „Sklepučini“. Šį apdovanojimą muzikantams įteiks Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas.

sklepucini

Apdovanojimą „Geriausias pučiamųjų instrumentų orkestras ir vadovas“ šiemet laimėjęs Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centro vario dūdų orkestras „Sklepučini“ susibūrė dar 1999 metais Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos tuometinio prezidento Remigijaus Vilio, dirigento iš Nyderlandų Pieto Visserio bei vadovo Vilmanto Vapsvos iniciatyva.

“Prieš 19 metų nebuvo nieko: nei instrumentų, nei grojančių, tik begalinis noras keisti pasaulį ir įvykdyti „vario revoliuciją“ Panevėžio rajone”- prisimena V.Vapsva.  2003 m. kolektyvas jau dalyvavo Pasaulio lietuvių dainų šventėje ir iki šiol yra aktyvus dainų švenčių tradicijos puoselėtojas bei nuolatinis dalyvis. 2004 m. orkestras tapo „Aukso paukštės“ nominacijos „Naujai suspindusi žvaigždė“ laureatu.

Šiuo metu orkestre groja virš 30 įvairaus amžiaus muzikantai nuo 8 iki 45 metų. Be to, dar ruošiama 10 vaikų, kurie ateityje papildys orkestro gretas. Iš viso Šilagalio gyvenvietėje gyvena 697 gyventojai, iš kurių jau beveik 150 V. Vapsvos dėka yra pažinę pučiamųjų muziką, instrumentus. Žmonės, pasak vadovo, labai noriai įsitraukia į savo krašto saviveiklą, o muzikinė veikla jiems padeda gerokai paįvairinti kasdienybę.

Kolektyvas rengia koncertines programas ir keliauja po festivalius bei konkursus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, užimdami garbingas prizines vietas ir taip garsindami Lietuvos vardą. 2013 m. tarptautiniame muzikos festivalyje „Zlata lyra“ Lenkijoje iškovotas Didysis prizas (Grand Prix), 2014 m. – pirma vieta, 2016 m. – trečia vieta; 2015 m. tarptautiniame muzikos festivalyje „EuroBosel“ Vokietijoje Brass bend kategorijoje užimta pirma vieta, bendrojoje įskaitoje ketvirta vieta, V. Vapsva išrinktas geriausiu kategorijos dirigentu, 2017 m. – pirma vieta, bendrojoje įskaitoje trečia vieta, V. Vapsva vėl išrinktas geriausiu kategorijos dirigentu; 2016 m. respublikiniame Juozo Gudavičiaus vardo muzikos konkurse „Kur giria žaliuoja“ pelnytas III laipsnio diplomas, 2017 m. – I laipsnio diplomas.

Sunku išvardyti visus Lietuvos miestus, miestelius ir kaimus, kuriuose orkestras „Sklepučini“ skleidė muzikos žavesį. Orkestras kiekvienais metais dalyvauja Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate ir tampa prizinių vietų nugalėtojais.

2013 m. prie orkestro prisijungė choreografinė grupė „Salida“ (vadovė Asta Jonušienė). Merginos aktyviai rengia vis naujas šokių programas kartu su orkestru. Džiugu, kad orkestro lygis nuolat kyla, o orkestro muzikantai tampa nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatais, atstovauja Lietuvai Europos jaunimo pučiamųjų orkestruose: Mindaugas Akelis, Gerda Charlapavičiūtė, Amanda Vapsvaitė. Dalis orkestro muzikantų pasirinko muzikų kelią ir mielai prisideda prie kolektyvo rengiamų programų.

Šiais metais kolektyvas žada vasarą dalyvauti konkursuose Lenkijoje, Bulgarijoje, rengs stovyklą su užsienio muzikantais. Pavasarį šilagaliečiai ketina varžytis Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionate. Panevėžio rajono orkestras jau ne kartą yra tapęs šio konkurso prizininkas.

0037-01-29072-s120x160

1999 m. Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams. Tai yra aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje, juo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mėgėjų meninę kūrybą, jos reikšmę krašto kultūrai, išryškinti ir viešai pristatyti bei pagerbti geriausius metų chorus, folkloro ir šokių ansamblius, teatrus, liaudiškos muzikos kapelas, liaudies muzikos ir pučiamųjų instrumentų orkestrus, jų vadovus, tautinei kultūrai nusipelniusias asmenybes. Apdovanojimai rengiami kiekvienais metais kovo–balandžio mėnesiais.

„Aukso paukštės“ meno kolektyvams teikiamos už aktyvią pastarųjų metų veiklą: naujų programų parengimą, koncertus, dalyvavimą svarbiausiuose šalies renginiuose, konkursuose pelnytus prizus, festivalių, konkursų, seminarų inicijavimą. Nugalėtojus renka kiekvieno žanro kolektyvams vertinti sudaryta atskira  komisija.

Vilmantas Vapsva

Vilmantas Vapsva 1990 m. Panevėžio Jono Švedo pedagoginėje muzikos mokykloje įgijo orkestro dirigavimo ir valtornos specialybę, 2010 m. baigė Panevėžio kolegiją. Vadovauja ne tik orkestrui „Sklepučini“, bet ir Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijai bei Panevėžio r. Šilagalio kultūros centrui. V. Vapsvos iniciatyva vykdomi įvairūs muzikiniai projektai – „Provincijos dūdos“, „Tarpukario Lietuvos muzika dūdų orkestrams“, „Sekmadieninė Brass mokykla“, skatinantys naujų orkestrų kūrimąsi, nuolatinį muzikinio repertuaro atnaujinimą, jaunimo ir vaikų užimtumą, domėjimąsi muzika. V. Vapsva taip pat aktyviai įgyvendina edukacinius projektus, organizuoja stovyklas orkestro muzikantams, supažindina vaikus ir jaunimą su pučiamųjų instrumentų orkestrų galimybėmis, su dideliu užsidegimu propaguoja pučiamųjų instrumentų muziką visoje Lietuvoje. Sudarydamas repertuarą vadovas turi tikslą, kad kiekvienas muzikantas patikėtų savimi, išmoktų įsiklausyti bei išgirsti kitą ir tai susilietų į vieną bendrą visumą.

Kredo: “muzika galima pakeisti pasaulį, nes ji keičia žmogų”.

unnamed