Renginiai

Lietuvos Juozo Gudavičiaus muzikos konkurse – daugiau nei 300 dalyvių

By 2018-11-1926 vasario, 2020No Comments

Konkursas sekmadienį prasidėjo ne varžybomis ar repeticijomis. Dar priešpiet žiūrovai, dalyviai ir visi muziką mylintys žmonės buvo pakviesti į Paįstrio švč. Mergelės Marijos Globos bažnyčią, kur vyko iškilmingas renginio atidarymo koncertas. Aukšti bažnyčios skliautai Šilagalio kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro „Sklepučini“ atliekamiems kūriniams suteikė nepaprasto iškilumo bei didybės. Nepaprastu, pakiliu jausmu prasidėjo Lietuvos Juozo Gudavičiaus muzikos konkursas „Kur giria žaliuoja“.

Išskirtinis šalyje

Paįstrio kultūros centro jau trečius metus organizuojamas konkursas yra bene vienintelis toks Lietuvoje. Kasmet rudenį jis vienoje scenoje suburia ir chorus, ir orkestrus. Pasibaigus Lietuvos dainų šventės renginiams Lietuvoje vargu ar tokį kur surastume.

„Išties, kultūros centre priimti virš 300 dalyvių yra tikras iššūkis, šiais metais atrinkti net 6 chorai ir 3 orkestrai iš įvairių Lietuvos vietovių. Taip pat labai džiaugiamės, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga šiame renginyje svečiavosi ir Lietuvos kultūros centrų vadovų choras (vad. Saulius Laisa)su unikalia, teatralizuota, Lietuvos tautinius kostiumus pristatančia programa. Vienoje scenoje pamatėme penkių etnografinių regionų tautinius kostiumus“, – pasakoja Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.

Šią draugystės tradiciją tarp chorų ir orkestrų iš visos Lietuvos puoselėti šiais metais padėjo Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio rajono savivaldybė, Bernatonių bendruomenė bei gausus būrys geros valios žmonių. Šimtus žmonių suburiantis konkursas tradiciškai vyko net dvejuose Panevėžio rajono gyvenvietėse – Paįstryje ir Bernatoniuose.

„Neatmetame galimybės ateityje augti bei konkursinę-koncertinę programą pristatyti ir kitose rajono vietose. Renginio metu ne tik konkursas vyksta. Štai, šiais metais profesionalaus meno sklaidai skatinti pakvietėme solistą Liudą Mikalauską, kuris atliko koncertinę programą kartu su Naujamiesčio kultūros centro – dailės galerijos orkestru „Aukštyn“. Dar turime idėjų ir užmojų jas įgyvendinti“, –  šypsodamasi sakė D.Kiršgalvienė.

Renginys skirtas kompozitoriui atminti

Lietuvos Juozo Gudavičiaus muzikos konkursas „Kur giria žaliuoja“ neatsitiktinai vyksta Panevėžio rajone. Būtent čia 1930-1939 metais, palinkęs virš Paįstrio švč. Mergelės Marijos Globos bažnyčios vargonų, chorų repeticijas vedė ir gražiausiems koncertams rengėsi žymus vargonininkas, choro ir orkestro dirigentas, kompozitorius, mokytojas ir kapelmeisteris. Visą gyvenimą dovanojęs muzikai, J.Gudavičius šeimą sukūrė palyginti vėlai. Konkurso globėja Regina Algė Gudavičiūtė dar dabar lydima sūnaus ir anūkų su malonumu grįžta į gimtąjį Paįstrį, o tėvą atsiminimuose mini kaip malonų, tvarkingą, šviesų, iškilmingą žmogų.

Iškilus Lietuvos menininkas gimė 1873 metų sausio 13 dieną Skliausčių kaime, Telšių vyskupijoje. J.Gudavičius buvo 7-asis veikas šeimoje, kuri bene kiekvieną sekmadienio popietę pareigingai lankėsi bažnyčioje. Šeimos motina giedojo bažnyčios chore, tad ir jauniausias sūnus neretai dalyvaudavo repeticijose. Pasakojama, kad pirmąsyk išgirdęs vargonus mažasis Juozukas taip išsigando, kad net pravirko.

Būnant vos septynerių Juozo Gudavičiaus muzikinį talentą pastebėjo Varlaukio bažnyčios klebonas Budriūnas ir vargonininkas Zigmantavičius, kurie pradėjo rūpintis, kad vaiko gabumai būtų nukreipti tinkama linkme.

Pamilęs muziką ir tinkama linkme aplinkinių žmonių pastūmėtas menininkas savo talento neiššvaistė. J. Gudavičius rinko ir harmonizavo lietuvių liaudies dainas, rašė straipsnius įvairiais muzikos klausimais, dalyvavo „Dainos” draugijos veikloje, išugdė daug gerų muzikantų, kapelmeisterių, vargonininkų ir muzikos mokytojų. Per savo gyvenimą sukūrė 72 dainas, 51 giesmę, 3 mišias, 46 kūrinius pučiamųjų orkestrui ir 6 kūrinius fortepijonui. Lietuvos Dainų šventės neįsivaizduojamos be šio kompozitoriaus kūrinio „Kur giria žaliuoja“.

Sprendimus priimti sunku

Visą sekmadienio popietę vykusio koncerto-konkurso „Kur giria žaliuoja“ programą vertino kompetentinga vertinimo komisija: Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas, meno vadovas ir dirigentas Remigijus Vilys, Lietuvos nacionalinio kultūros centro pučiamųjų orkestrų specialistas  Rolandas Lukošius, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, Lietuvos muzikų sąjungos narys, daugelio tarptautinių konkursų laureatas Liudas Mikalauskas, Panevėžio muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Sandra Baronienė bei vargonininkas, chorvedys, Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ chormeisteris Mindaugas Žalalis.

Vienintelis reikalavimas, kurį turėjo įgyvendinti visi konkurso dalyviai – atlikti po vieną Juozo Gudavičiaus kūrinį. Pasirodžius visiems kolektyvams, išklausius beveik tris dešimtis skirtingų kūrinių, komisijai teko sudėtinga užduotis – nuspręsti kam tenka prizinės vietos.

Itin didelė konkurencija vyko chorų kategorijoje, kur savo kūrinius atliko net šeši kolektyvai. Padėkos raštai įteikti Jungtiniam Aukštaitijos chorui (vad. Karolina Račiūnienė), Jurbarko kultūros centro jaunimo mišriam chorui (vad. Danutė Lapienė), Šiaulių rajono savivaldybės Kuršėnų kultūros centro mišriam chorui „Ventus“ (vad. Hana Mockienė). Komisija pripažino, kad siekiant išdalyti prizines vietas, teko nemažai diskutuoti: III vieta atiteko Vilniaus chorui „Musica dell‘ arte“ (vad. Gintarė Barisaitė), II vieta skirta Kauno mišriam chorui „Saluto“ (vad. Ramutė Štreimikytė), o I vietos laimėjimą į Kėdainių kultūros centrą parsivežė kamerinis choras „Ave Musica“ (vad. Algirdas Viesulas).

„Su orkestrais buvo dar sunkiau, nes visi jie buvo priziniai“, – įteikdamas padėkos raštus juokavo žiuri komisijos pirmininkas Remigijus  Vilys.

Orkestrų kategorijoje pasirodė trys kolektyvai iš labai skirtingų Lietuvos vietovių – Vilniaus, Druskininkų bei Panevėžio rajono. III vieta atiteko Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos pučiamųjų orkestrui (vad. Jurgis Dapšauskas), II vietos laimėjimas liko Panevėžio rajone ir Šilagalio kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro „Sklepučini“ (vad. Vilmantas Vapsva) rankose. I vieta ir didžiausia ovacijų lavina atitikeko Druskininkų M.K. Čiurlionio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestrui (vad. Juozas Mikolainis).

„Mūsų tikslas ateityje būtų, kad chorai kartu su orkestrais rengtų programą Gudavičiaus ir scenoje pasirodytų kartu. Tai tokia ateities vizija ir tikimės, kad iki jos priaugsime“, –  tardamas padėkos žodį lūkesčių neslėpė R. Vilys. – „Tikrai labai dėkoju visiems žiūrovams ir dalyviams. Gerai, kad lubos čia aukštos, salė gera – visus sugeria ir išlaiko. Tikimės, kad ir kitais metais mums pavyks suorganizuoti šitą renginį“.

 

Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė  Arneta Matuzevičiūtė